2015/06/18

6 rzeczy, które zapominasz zrobić przed rozmową kwalifikacyjną


Zastanawiasz się, jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Zostało Ci parę dni i chciałbyś zrobić coś, co zwiększy Twoje szanse na powodzenie?

Poniżej 6 rzeczy, które kandydaci często zapominają zrobić przed spotkaniem z pracodawcą. Upewnij się, że stosujesz wszystkie opisane tutaj wskazówki, a na rozmowie wypadniesz znacznie lepiej.
1. Czy znasz odpowiedzi na te pytania?


Przestudiuj dokładnie każdą sekcję ogłoszenia. Zapoznaj się z każdym oczekiwaniem/wymaganiem/obowiązkiem oraz tym, co firma oferuje w ramach zatrudnienia. Wnikliwa analiza ogłoszenia w kontekście: Twojego doświadczenia, pełnionych dotychczas obowiązków, umiejętności specjalistycznych i osiągnięć; da Ci ogromną przewagę nad innymi kandydatami. Odpowiedz sobie na pytania:
 • Jak wyobrażasz sobie przykładowy dzień w pracy osoby na danym stanowisku?
 • Jak wyobrażasz sobie wdrożenie do pracy? Czego musiałbyś się nauczyć, a w czym już teraz czujesz się biegły?
 • Jak radziłbyś sobie ze wszystkimi obowiązkami opisanymi w ogłoszeniu?
 • Które z twoich umiejętności przydadzą się w realizacji przyszłych zadań?
 • Czy oferta firmy jest zgodna z Twoimi oczekiwaniami?

Zadaj sobie jak najwięcej pytań związanych ze stanowiskiem. Jeśli nie znasz odpowiedzi, dowiedz się, na czym dokładnie polega praca, którą chcesz dostać. Zapisz wszystkie pomysły i przeczytaj je tuż przed rozmową. Zobaczysz, że nie będziesz zaskoczony, kiedy rekruter zapyta: Dlaczego to Ty jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko?

Rada: Załóż folder, zbierający wszystkie ogłoszenia, na które aplikowałeś. Kiedy zadzwoni rekruter z zaproszeniem na rozmowę, oszczędzisz sobie stresu w poszukiwaniu danego stanowiska i unikniesz klasycznego problemu, jakim jest wygaśnięcie danego ogłoszenia.

2. Czy sprawdziłeś te informacje?


Zrób dokładny research na temat firmy, do której aplikujesz. Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj odbywa się z pionem HR, który jest odpowiedzialny za budowanie wizerunku firmy jako pracodawcy. Dlatego warto zapoznać się z efektami ich pracy. Znajdź odpowiedzi na poniższe pytania:

 • Jak jest misja, wizja, cele i wartości firmy? 
 • Jak firma opisuje samą siebie (poznaj język organizacji)?
 • Jakie są plany rozwoju firmy?
 • Co dokładnie firma oferuje potencjalnym pracownikom?

Tych informacji możesz szukać nie tylko na oficjalnej stronie internetowej firmy. Zapoznaj się z opiniami na opineo.pl, goldenline.pl, linkedin.com. Wyszukaj najpopularniejsze wątki na temat firmy w google.com.

Dzięki temu kiedy na rozmowie kwalifikacyjnej padnie pytanie: „Dlaczego chcesz u nas pracować”; będziesz mieć wiele do opowiadania. Zamiast pustki lub oklepanej odpowiedzi w stylu: „Dajecie duże możliwości rozwoju”; poprowadzisz z rekruterem ciekawą rozmowę np. na temat kultury i strategii organizacji.

Poza tym, im więcej dowiesz się na temat danej firmy, tym swobodniej będziesz czuć się na spotkaniu.

3. Przygotowujesz odpowiedzi na pytania, które padną niemal na pewno?


W celu jeszcze lepszego przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej zapoznaj się z jak największą liczbą pytań, które może zadać rekruter. Wypisz te najważniejsze i znajdź dokładną odpowiedź, popartą przykładami. Jak to zrobić? Możesz skorzystać np. z artykułu na stronie InterviewMe: (https://interviewme.pl/blog/pytania-na-rozmowie-kwalifikacyjnej-jak-pokonac)

Aby przygotować dobre odpowiedzi, trzeba znać cel zadawanych pytań. Dlatego zobacz, co tak naprawdę kryje się pod pewnymi z nich:
 • Z jakimi osobami w poprzedniej firmie dobrze Ci się pracowało? A z jakimi źle? [czytaj: Z kim będziesz dobrze współpracować w naszej firmie, a z kim będziesz mieć konflikt? Czy aby na pewno pasujesz do naszego zespołu?]
 • Czemu chcesz odejść z obecnego stanowiska? [czytaj: Co sprawi, że będziesz chcieć odejść od nas?]
 • Co przeszkadzało Ci w poprzednim szefie [czytaj: co będzie dla Ciebie problemem teraz?]

4. Co wiesz o osobie, z którą będziesz mieć spotkanie?


Kiedy już znajdziesz daną firmę np. poprzez linkedin.com, zajrzyj do spisu jej pracowników. Zapewne odnajdziesz tam rekrutera, który zaprosił Cię na rozmowę.

Zobacz, jakie ma doświadczenie, umiejętności i zainteresowania. Sprawdź, jakie śledzi strony i do jakich grup należy. Dzięki temu możesz znaleźć rzecz, która was łączy. Będzie to dobry temat na przełamanie pierwszych lodów.

Zazwyczaj to rekruter wie więcej o kandydacie (dysponuje jego CV i listem motywacyjnym i zapewne zrobił też research w internecie). Masz wpływ na wyrównanie tej przewagi.

5. Czy na pewno dobrze znasz swoje CV i list motywacyjny?


Wielu kandydatów nie potrafi swobodnie wypowiadać się na temat treści zamieszczonej w ich dokumentach aplikacyjnych. Zwłaszcza, kiedy rekruter przechodzi do rozmowy o doświadczeniu np. w języku angielskim. Właśnie dlatego warto wydrukować przed rozmową kwalifikacyjną swoje dokumenty (w polskiej i angielskiej wersji językowej) i dobrze je przestudiować.

Porównaj swoją aplikację z sekcją obowiązki i wymagania z oferty pracodawcy. Odpowiedz sobie na pytania:
 • Czego brakuje w Twoim CV, a jest poruszone w ogłoszeniu?
 • Jakie są najmocniejsze strony Twojej kandydatury?
 • Czego jesteś najmniej pewien w opisie swojego doświadczenia i umiejętności?
 • Co sprawia, że Twój profil zawodowy idealnie wpisuje się w profil danego stanowiska?
 • Jakie projekty, osiągnięcia i konkretne działania możesz przypisać każdemu obowiązkowi czy umiejętności z Twojego CV?

Co więcej, jeśli przyłożysz się do tego zadania, będziesz gotowy na szereg pytań, zadanych w różny sposób, ale skupionych na jednym celu rekrutera – ocenie, na ile jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko.

6. Wiesz jakie pierwsze wrażenie sprawiasz?


Ostania kwestia (choć nie mniej ważna) to pierwsze wrażenie. Jeśli przyłożyłeś się do rad z punktu 2, to wiesz już jaka jest kultura organizacji. Dlatego łatwiej będzie Ci wybrać odpowiedni strój.

Jeśli nie jesteś pewien swojego wyboru, postaw na klasykę, która jest zawsze na miejscu w przypadku spotkań biznesowych, (a takim jest przecież rozmowa kwalifikacyjna!).

Jasna, wyprasowana koszula, ciemna marynarka, eleganckie spodnie i buty (zakrywające palce!) – sprawią, że będziesz wyglądać profesjonalnie.

Co jeszcze warto zrobić, aby dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

autor: Aleksandra Pawłowska 
Jestem psychologiem i konsultantką kariery w InterviewMe. Pasjonuje mnie coaching oraz pomoc w budowaniu kariery. Po godzinach śpiewam i tańczę w zaciszu domowym. Odwiedź bloga InterviewMe i zobacz jak skutecznie znaleźć lepszą pracę.
UA-44028279-1