2014/04/15

Doświadczenie kluczem do sukcesu w szukaniu pracy

 Doswiadczenie kluczem do sukcesu w szukaniu pracy
W dzisiejszym świecie samo wykształcenie nie gwarantuje zatrudnienia. Pracodawcy rekrutując kandydatów zwracają uwagę nie tylko na dyplom ukończenia studiów i uzyskane certyfikaty, ale przede wszystkim na odbyte praktyki i doświadczenie zawodowe. To właśnie w tym punkcie CV można wyróżnić się na tle innych aplikujących. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw rozpoczęcia pracy już podczas studiów.

Informacje wyniesione z zajęć na uczelni stanowią obecnie zaledwie podstawę niezbędną do wykonywania danego zawodu, a do tego w wielu branżach bardzo szybko się dezaktualizują. Często ważniejsza jest umiejętność wykorzystania ich w praktyce. A tego niestety nie da się nauczyć podczas wykładów. I tutaj pojawia się problem. Pedagog nie nauczy się zawodu z książek, ale z pracy w przedszkolu czy w szkole. Podobnie przyszły inżynier budownictwa musi pojawić się na budowie, a student filologii romańskiej powinien wyjechać do Francji. Takie doświadczenie jest niezbędne, by podjąć pracę zgodną z wykształceniem, jednak wielu magistrów wchodzących na rynek pracy, nie może się nim pochwalić. To właśnie jest główną przyczyną trudności w znalezieniu pracy wśród świeżo upieczonych absolwentów.

Zdobycie praktyki czy stażu podczas studiów nie jest takie trudne, jak niektórym się wydaje. Pracodawcy przychylnie patrzą na osoby zainteresowane rozwojem zawodowym. Wydaje się, że odbycie stażu w dziedzinach takich jak IT czy marketing jest dużo bardziej cenione przez rekruterów, aniżeli posiadanie samego dyplomu uczelnianego. Staż pozwala także sprawdzić czy „wymarzony” zawód spełnia oczekiwania i czy odnajdujemy się w branży którą sobie wybraliśmy. Może się także okazać, że praca w wielkiej korporacji, o której zawsze marzyliśmy, nie jest dla nas. Im wcześniej się o tym przekonamy, tym lepiej.

Ważne jest również to, że praktyka czy staż nie zawsze muszą być ściśle związane z kierunkiem studiów. Przedstawicielowi handlowemu przyda się nie tylko wiedza z zakresu gospodarki i ekonomii ale też psychologii oraz kwestii kulturowych. Przyszły językowiec nie musi odbywać praktyki tylko w szkole lub w biurze tłumaczeń. Dobrym pomysłem może być dział współpracy z zagranicą w jakiejś firmie albo praca przewodnika wycieczek. Możliwości jest wiele. Ważne, aby spojrzeć na swoje możliwości szerzej i nie ograniczać się.

Istotne są też zainteresowania. Dużą popularnością wśród studentów cieszą się wolontariaty. Adepci medycyny mogą w Afryce uczyć dzieci matematyki, a politolodzy odbudować szkołę we Wschodniej Azji. Zdobyte przez nich doświadczenie i kompetencje, takie jak umiejętność współpracy, nawiązywania kontaktów z ludźmi z całego świata czy empatia, z pewnością przydadzą się w przyszłej pracy, gdziekolwiek by nie pracowali.

Z drugiej strony przed decyzją o rozpoczęciu pracy lub stażu warto przyjrzeć się branży, w której chciałbyś pracować i zaplanować możliwe scenariusze swojego rozwoju zawodowego. Jeśli zastanawiasz się nad kontynuacją kariery zawodowej na uczelni albo chcesz pracować w administracji publicznej, powinieneś rozważyć jak najszybsze ukończenie studiów i do tego z uzyskaniem możliwie wysokich wyników. W obydwu przypadkach Twoje akademickie osiągnięcia, prawdopodobnie będą miały dużo większe znaczenie aniżeli potencjalne doświadczenie zawodowe.

Ponadto, posiadanie dyplomu i tym samym jego najszybsze zdobycie bywa często warunkiem koniecznym dostępu do określonego zawodu. Dotyczy to zawodów takich jak lekarz czy prawnik, w których to właściwe uprawnienia można zdobywać dopiero po studiach.

Musisz być także przygotowany, że rozpoczynając staż czy pierwszą pracę bez posiadania dyplomu ukończenia studiów albo nie będziesz otrzymywał wynagrodzenia albo będzie ono dużo niższe niż w przypadku pozostałych pracowników z większym doświadczeniem zawodowym. Jeśli zdecydujesz się rzucić w wir pracy, lub po odbyciu stażu lub praktyki w firmie dostaniesz dobrze płatne stanowisko, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie będziesz miał wystarczającej motywacji do ukończenia studiów. Miej przy tym w swojej świadomości fakt, że pracownicy bez dyplomu w dłuższej perspektywie czasowej, nawet pomimo dużego doświadczenie zawodowego dużo wolniej awansują aniżeli ich koledzy, którzy tym dyplomem się legitymują.

Wybór należy do Ciebie.

Źródło obrazka: evolllution.com
UA-44028279-1