2014/03/31

Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype'a. Jak sobie z tym poradzić?

skype rozmowa o prace image

Skype jest perfekcyjnym środkiem do przeprowadzenia zdalnej rozmowy kwalifikacyjnej. Umożliwia on rekruterom rozmowę z kandydatami w prawie każdym miejscu, gdzie dostępne jest połączenie internetowe. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, rozmowa kwalifikacyjna przez Skype’a wcale nie jest łatwiejsza od tej tradycyjnej. Właściwie podczas zdalnej rozmowy przez Skype’a musisz zadbać o więcej szczegółów niż przy tradycyjnym spotkaniu twarzą w twarz. Z naszym krótkim przewodnikiem, przejmiesz kontrolę nad całym procesem.

Aspekty techniczne - nazwa profilu oraz zdjęcie profilowe


Po kolei. Żeby wypaść profesjonalnie musisz mieć odpowiednią nazwę profilu oraz zdjęcie. To oznacza, że Twój profil powinien zawierać przynajmniej nazwisko, co pozwoli rekruterowi na upewnienie się, z kim ma do czynienia. Rozszerza się to także na zdjęcie profilowe, które powinno być po prostu Twoim zdjęceim. Oczywiście zdjęcie, które ukaże Cię jako profesjonalistę.
To oznacza, że musisz zdefiniować, co oznacza ,,profesjonalny” w Twojej branży. W różnych zawodach są odmienne kryteria oceny, czym jest ,,profesjonalność”. Pomyśl o aplikowaniu o pracę w przemyśle rozrywkowym, a z drugiej strony- o pracy w banku. Zdjęcie odpowiednie do banku może nie pasować do branży rozrywkowej i na odwrót.

Jak już to zdefiniujesz, musisz znaleźć odpowiedniego fotografa. Jeżeli nie masz na to czasu, to selfie zrobione dobrym aparatem może wystarczyć. Profesjonalny fotograf na pewno poprawiłby nieco zdjęcie, więc mądrze byłoby, jeśli Ty też byś to zrobił. Internetowe narzędzia do edycji zdjęć mogą Ci w tym pomóc. Spróbuj Aviary lub Pixlr Express. Rozsądnie również jest umieścić to samo zdjęcie na Twoim profesjonalnym profilu na LinkedIn lub innych stronach tego typu. To pokaże, że troszczysz się o swój profesjonalny wizerunek.

Szata zdobi człowieka - holenderskie przysłowie


Istnieją pewne zasady dotyczące ubioru zarówno, gdy chodzi o zrobienie profesjonalnego zdjęcia, jak i podczas wideokonferencji. Na ogół stosuje się je do obu przypadków, bo w obu człowiek postrzegany jest przez oko kamery.
Pamiętaj, że zakładanie garnituru nie jest zawsze najlepszym pomysłem. Po raz kolejny musisz się dopasować do branży.
Niezależnie od tego, co nosisz, są pewne zasady warte zapamiętania:
 1. Zawsze bądź ubrany w całości. Założenie marynarki i bokserek nigdy nie jest dobrym pomysłem, nawet jeżeli myślisz, że Twój rozmówca będzie widział jedynie Twoją górną część. Pomyśl o sytuacji, w której musisz wstać i przynieść coś do stołu.
 2. Zadbaj o szczegóły. Musisz wiedzieć, że aparat/kamera może wyeksponować i wyolbrzymić detale, których normalnie się nie zauważa. To oznacza, że musisz spojrzeć na swoje włosy i paznokcie. Dobrze jest również umyć zęby przed rozmową. Pomyśl o małym kawałku pietruszki, zatrzymanym na przednich zębach. Najprawdopodobniej będzie to rozpraszać rekrutera i skompromituje Cię także jako kandydata.
 3. Załóż zwykłe kolory. Mimo że może lubisz wzorzyste ubrania, to nie wyglądają one zbyt dobrze w aparacie/kamerze. Tworzą wrażenie, jakby ubranie spływało po Tobie. Przed rozmową sprawdź, jak to wygląda w oknie podglądu na ekranie komputera. Powinieneś również wybrać kolory kontrastujące z tłem, które będziesz miał podczas rozmowy.

 

Otoczenie i drugi plan


Musisz mieć świadomość, jakie będziesz miał otoczenie podczas rozmowy, więc powinieneś znaleźć miejsce, nad którym będziesz miał pełną. Powinieneś unikać miejsc publicznych. Kawiarnia nie jest dobrym miejscem na rozmowę kwalifikacyjną przez Skype’a. Rozproszy Cię to, a hałas prawdopodobnie będzie Ci przerywał, więc niedługo oboje będziecie zirytowani pytaniem w kółko: ,,Czy mógłbyś powtórzyć?”. Potrzebna jest cisza.
Jak już wcześniej wspomniano, tło musi kontrastować z Twoim ubiorem. Musisz zadecydować, co łatwiej zmienić- ubranie czy drugi plan i wybrać odpowiednio. Jeżeli masz szczęście, by mieć możliwość wyboru tła, pamiętaj, że istnieją kolory, które w większości przypadków są niekorzystne dla rozmówcy.
 1. Żółty i jasnozielony - jeżeli masz któryś z nich za sobą, będziesz wyglądał, jakbyś miał się rozchorować.
 2. Czerwony w tle sprawi, że będziesz wyglądał na rozgniewanego lub zawstydzonego. Żadne z nich nie będzie postrzegane pozytywnie.
 3. Czarny wygląda depresyjnie albo zrobi z Ciebie “księżniczkę/księcia ciemności”.
Odpowiednie kolory tła (oczywiście, jeżeli nie pokrywają się Twoimi ubraniami) to ciemnoszary, jasnoniebieski, granatowy i biały. Duże wzory też są OK.

Ostanie, ale nie mniej ważne - oświetlenie


Światło dzienne jest doskonałe. Jeżeli możesz z niego skorzystać, zrób to. Jednak nie zawsze możesz sobie na to pozwolić. Szczególnie, jeżeli masz rozmowę z firmą, która jest w innej strefie czasowej. Wtedy musisz wykorzystać 100% oświetlenia, jakie masz do swojej dyspozycji. Oto kilka wskazówek, co robić a czego nie.
NIE:

Nie używaj światła, które pada z góry. W ten sposób były pokazane postacie z ,,Ojca chrzestnego” - z ciemnymi oczyma, które sprawiały, że ludzie wyglądali podejrzanie, a nawet nieco strasznie. Wierz mi, nie chcesz wyglądać podejrzanie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Nie używaj też światła padającego z boku. Będziesz wyglądać jak Harvey Dent vel Dwie Twarze. Jeżeli oglądałeś ,,Batmana Forever”, to wiesz, co mam na myśli. Jeżeli nie widziałeś tego filmu, to musisz koniecznie go zobaczyć.
TAK:

Najlepszym rozwiązaniem jest użycie światła gdzieś w tle i światła padającego na wprost, żeby Twoje oczy były dobrze widoczne. To sprawi, że będziesz wyglądać szczerze a zatem wiarygodnie.

Zobacz również: Doświadczenie kluczem do sukcesu w szukaniu pracy

8 comments :

 1. I really appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again luxury private jets

  ReplyDelete
 2. I am very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that's at the other posts. Appreciate your sharing this greatest doc. wayanad hotels and resorts

  ReplyDelete
 3. The most common modern paving methods however are asphalt and concrete. Residential Paving Colorado Springs CO

  ReplyDelete

UA-44028279-1