2014/01/31

Inżynier i ekonomista - szanse na zatrudnienie

inżynierowe i ekonomiści - image

Wcale nie jest tak łatwo


Obserwując tendencje na rynku pracy, można odnieść wrażenie, że studentom uczelni technicznych jest o wiele łatwiej niż innym znaleźć zagraniczny staż. Wiele korporacji prowadzi aktywną rekrutację przyszłych inżynierów na własne programy stażowe podczas uczelnianych targów pracy, czy też dni karier. Przy politechnikach w Polsce, a także przy uczelniach technicznych w 87 innych krajach na całym świecie, działają komitety organizacji IAESTE (The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience), a studenci zaangażowani w jej prace mają większe szanse na zdobycie zagranicznego doświadczenia. Nie wykracza to jednak poza działania prowadzone na kierunkach innych niż techniczne.

Przeświadczenie dotyczące większego dostępu do staży zagranicznych, wynika z pewnością z faktu, że wiele ofert kierowanych jest do studentów kierunków związanych z informatyką i nowymi technologiami. Faktycznie jednak nie wszystkie kierunki inżynieryjne mają takie same szanse na staż lub praktykę zagraniczną w ramach dostępnych programów.

Studenci kierunków technicznych muszą najczęściej znaleźć pracodawcę na własną rękę. Utrudnione zadanie mają zwłaszcza przyszli lub obecni inżynierowie z takich kierunków, jak technologia żywności i żywienie człowieka, towaroznawstwo, technologia drewna, technologia chemiczna, w przypadku których ofert jest znaczniej mniej.

Inżynier sprzedaży?


Studentom kierunków inżynieryjnych radzimy także rozważyć opcję stażu lub praktyki zagranicznej w dziale sprzedaży, marketingu lub rozwoju produktu. Dzisiaj dla pracodawców najważniejsze są szerokie kompetencje, które można później wykorzystać praktycznie na każdym stanowisku. Oprócz tego istotny jest fakt, że obecnie najwięcej zarabiają ci, którzy swoją teoretyczną wiedzę technologiczną potrafią wdrożyć w biznesie. Praktyki i staże zagraniczne zapewniają także poszerzenie umiejętności językowych, które aktualnie są niepodważalnym atutem.

Międzynarodowe doświadczenie dla ekonomistów

 
Praktyka i staż zagraniczny to również ważny aspekt w karierze przyszłych ekonomistów. Studenci kierunków ekonomicznych mają przed sobą całą konstelację możliwości. Marketing, zarządzanie, PR, ekonomia, międzynarodowe stosunki gospodarcze, handel międzynarodowy – to na studentów z tych kierunków zgłaszają popyt zagraniczne firmy.

Warto podkreślić, że opcje na zdobycie międzynarodowego doświadczenia nie kończą się na Europie. Jednym z bardziej kuszących miejsc dla młodych osób jest Azja. Przyciąga ona nie tylko swoją egzotyką, ale możliwością poznania kultury organizacyjnej opartej o inne niż zachodnie standardy i zasady. Dla przykładu, w Chinach pracownicy różnych firm mogą komunikować się tylko w obrębie tego samego szczebla hierarchii. To oznacza, że szeregowy handlowiec nie może zadzwonić do szefa marketingu innej firmy, bo ten nie będzie chciał z nim rozmawiać. Natomiast bez problemu podjąłby rozmowę z dyrektorem handlowym. . Studenci kierunków ekonomicznych powinni zabiegać o zagraniczny staż nie tylko w dużych korporacjach, ale także w mniejszych firmach. Tam też można zdobyć praktyczne umiejętności i wiedzę o środowisku biznesowym.

Opcja: praca

 
Zarówno studenci kierunków technicznych, jak i ekonomicznych powinni również mieć świadomość tego, że mogą dostać propozycję pozostania w kraju, do którego wyjechali na praktyki. Jeżeli pracodawca będzie zadowolony ze stażysty, który stanie się dla niego częścią zespołu, to zawsze może zaproponować mu pracę i dalej inwestować w jego rozwój. Często - bywa tak, że młoda osoba wyjeżdża na praktyki, a po ich odbyciu podpisuje kontrakt z firmą i dalej dla niej pracuje, zagranicą lub w swoim ojczystym kraju, w przypadku, kiedy firma ma tam swoją filię. Dla wielu jest to opcja wymarzona. Jednak nawet jeżeli pracodawca nie przedłuży współpracy, wcale nie musi to oznaczać, że jest niezadowolony. Często może to wynikać z braku zapotrzebowania na obsadzenie stanowiska w danym momencie, ale niewykluczone że pracodawca wróci z ofertą pracy w przyszłości. Niezależnie od tego stażysta również wiele zyskuje – międzynarodowe doświadczenie, dzięki któremu inne firmy chętniej się nim zainteresują.

Zobacz: Jak aplikować na staż w Europie?
5 najgorętszych lokacji na staż za granicą

źródło zdjęcia: eurocopter.com

3 comments :

UA-44028279-1