2013/12/01

Praktyki i praca dla humanistów


staże i praktyki dla humanistów image
 

 
Coraz większe zainteresowanie praktykami i stażami zawodowymi sprawia, że powstają nowe programy oferujące zdobycie doświadczenia zawodowego w określonych branżach oraz specjalnościach. Wbrew obiegowej opinii, wiele ofert skierowanych jest także do humanistów. Ci ostatni, mogą szukać szansy na ciekawe doświadczenie nie tylko w firmach o profilu związanym z kierunkiem studiów. Wiele przedsiębiorstw produkcyjnych czy technicznych także potrzebuje osób po kierunkach humanistycznych.

W przypadku projektów poświęconych wyłącznie humanistom, takich jak np. „Staże w instytucjach kultury”, studenci i absolwenci nie mają wątpliwości, że jest to oferta, na która mogą aplikować. Ponadto programy takie, jak Global Citizen czy platforma Eurodesk.pl zawierają oferty w różnych dziedzinach i branżach, w tym sporo dla absolwentów popularnej politologii czy kulturoznawstwa. Wiele ogłoszeń publikują natomiast również firmy zajmujące się działalnością nie związaną z tym, czego na studiach uczyli się humaniści. Dlatego sama marka nie powinna odstraszać. Przykładowo Volkswagen, poszukuje stażystów nie tylko do działu montażu czy lakierni, ale również do jednostek zajmujących się komunikacją wewnętrzna i zewnętrzną oraz sprawami personalnymi. Na praktykę w tych działach mają szansę studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej, stosunków międzynarodowych, public relations, socjologii czy psychologii. W polskim oddziale Microsoftu nie potrzebują tylko informatyków i programistów, ale o staż można się ubiegać w Dziale Sprzedaży, Marketingu i HR. Wśród ofert programu „Lepsze widok na pracę” doświadczenie zawodowe można zdobywać w sekcji szkoleń i rozwoju oraz redakcjach Bankier.pl czy Mojeauto.pl.

Podsumowując, studenci oraz absolwenci kierunków humanistycznych mogą ubiegać się o praktykę i staż m.in.w działach:
  • personalnych,
  • administracji,
  • komunikacji i public relations
  • współpracy z zagranicą.
To jednostki, które funkcjonują nie tylko w dużych korporacjach ale i w mniejszych firmach. Ponadto, nie tylko ukończona uczelnia i kierunek determinują szansę na znalezienie zatrudnienia. Pracodawcy zwracają uwagę na znajomość języków obcych, działalność dodatkową, a przede wszystkim na doświadczenie zawodowe – tym może być również działalność w organizacjach studenckich lub wolontariat.

Pomimo powszechnej opinii, że humaniści po ukończeniu studiów skazani są na bezrobocie, wcale tak nie jest. Rekrutujący na pewno poważnie rozważy kandydaturę osoby z tytułem magistra politologii jeżeli będzie miała doświadczenie, które koresponduje ze stanowiskiem, na które aplikuje.

Szansą dla humanistów, by po ukończeniu studiów być atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy są właśnie staże i praktyki. W przypadku popularnych programów kandydatów na jedno miejsce jest bardzo wielu, a pojedyncze oferty konkretnych firm mogą dotrzeć do nielicznych, co zmniejsza konkurencję. Ważne jest więc, aby spojrzeć na swoje możliwości szerzej i wykorzystać czas studiów nie tylko na przyswajanie teorii ale też poznanie praktyki.

Zobacz także: Inżynier i ekonomista - szanse na zatrudnienie 

źródło zdjęcia: bernetblog.ch

No comments :

Post a Comment

UA-44028279-1