2013/11/15

Lepsze praktyki zagraniczne czy w kraju?


Praktyki zagraniczne czy w kraju. Samolot image.
  

Lepsze praktyki zagraniczne czy w kraju?


Wiele osób, z którymi rozmawialiśmy przy tworzeniu serwisu Feender.com mówi o tym, że dla nich ważniejsze jest doświadczenie zdobyte w kraju. Część z nich czuje się przywiązana do miejsca, część nie chce zostawiać w Polsce partnera lub partnerki, jeszcze inni uważają, że ich zawód nie pozwala rozwijać kariery za granicą. Na drugim biegunie natomiast znajdziemy osoby, które są zachwycone obecnymi możliwościami wyjazdów na zagraniczne praktyki i nie wyobrażają sobie, jak można z tego nie skorzystać. Warto zatem rozważyć, czemu warto lub nie praktykować w kraju i za granicą.

Pozostając w domu

 
Zdobywanie doświadczenia zawodowego w kraju pozwala poznać specyfikę lokalnego rynku, co jest przydatne, jeżeli przyszłą karierę zawodową wiążemy z Polską. Znajomość branży i miejscowego środowiska zawodowego oraz ich metod i mechanizmów działania to ważny atut z punktu widzenia pracodawcy. Ponadto, zazwyczaj łatwiej znaleźć praktykę lub staż na miejscu. Pozwala to zaoszczędzić czas na poszukiwanie transportu oraz zakwaterowania na odległość, a także związane z nimi koszty. Wydaje się to być dobrym rozwiązaniem dla osób mniej odważnych, szukających bardziej stabilnych rozwiązań oraz tych, którzy nie posługują się biegle językami obcymi, lub wcale ich nie znają..

Szukając stażu za granicą

 
Korzyści płynących z odbycia zagranicznego stażu jest jednak więcej. Wyjazd za granicę to szansa na poznanie nowych, często bardziej innowacyjnych schematów produkcji, zarządzania czy sprzedaży niż te, które znamy z Polski. Niejednokrotnie w zagranicznych firmach studenci mogą spotkać się z lepszym wyposażeniem zakładów, biur, ale przede wszystkim zupełnie innym podejściem do pracy.

Takie doświadczenie poszerza horyzonty, uczy pracy w wielokulturowym środowisku oraz radzenia sobie w różnych niestandardowych sytuacjach. Pracodawca widząc CV kandydata z międzynarodowym doświadczeniem wie, że jest to osoba otwarta na wyzwania, aktywna oraz chętna do rozwijania swoich kompetencji. Praca za granicą potwierdza również znajomość języka obcego na zaawansowanym poziomie.

Poza tym staże zagraniczne trwają zazwyczaj dłużej niż te krajowe. W zależności od oferty studenci wyjeżdżają na okres od dwóch miesięcy do nawet roku. Ich zaletą jest również fakt, że rzadko są to oferty pracy bezpłatnej. Wiele ze staży i praktyk za granicą nie dość, że zapewnia interesującą pracę w ciekawym miejscu, to jeszcze wiąże się ze stosunkowo atrakcyjnym wynagrodzeniem.

Na takie wyjazdy przychylnie patrzą także władze uczelni, które idą na rękę studentom. Wyjeżdżając w trakcie trwania semestru warto ubiegać się o indywidualną organizację studiów lub możliwość zaliczania dwóch semestrów w jeden, dzięki czemu można uniknąć konieczności powtarzania roku. Dodatkowo dla wielu jest to niezapomniana przygoda.
Warto pamiętać o tym, że nie trzeba wybierać między stażem w kraju a za granicą. Studia to pięć lat, a przynajmniej trzy, które można wykorzystać efektywniej niż tylko ucząc się teorii. Mnogość programów stypendialnych i coraz większa liczba pojawiających się ofert stażu, sprawiają, że studenci mogą skorzystać z kilku możliwości. Co roku można odbyć praktyki na innym kontynencie, w innym kraju i mieście. Obok takiego CV pracodawca z pewnością nie przejdzie obojętnie.

Zobacz również: 5 najgorętszych lokacji na staż za granicą 

Źródło obrazka: http://tradingcomputersnow.com/

No comments :

Post a Comment

UA-44028279-1