2013/10/20

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Jak przygotować się do rozmowy o pracę - image

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Wydaje się, że dla pracodawców wciąż najpopularniejszą formą weryfikacji kandydatów na praktyki i staże jest rozmowa rekrutacyjna, często nazywana również kwalifikacyjną. Spotkanie z potencjalnym pracodawcą jest praktycznie nieuniknione. Niewątpliwie dla wielu kandydatów wiąże się ona z dużym stresem. By go uniknąć i zrobić dobre wrażenie na rozmówcy, przygotuj się do rozmowy.

Z jakimi tematami rozmowy spotkasz się najczęściej:

  1. Umiejętności zdobyte w poprzednich firmach.
  2. Motywacje – dlaczego akurat ta uczelnia/firma.
  3. Pytania merytoryczne związane ze stanowiskiem.
  4. Osobowość kandydata.
  5. Plany zawodowe.
  6. Znajomość firmy, do której się aplikuje.

Coraz częściej rekrutujący sięgają także po mniej powszechne tematy, które pozwalają im uniknąć wysłuchiwania okrągłych zdań, z których składają się przygotowane wcześniej odpowiedzi na standardowe pytania. Niektóre pytań wywołują uśmiech, inne zbijają z tropu.
Gdy rekrutujący zaskoczy cię dziwnym pytaniem, nie warto silić się na szybką odpowiedź, bo wypadniesz sztucznie. Lepiej poprosić o czas na zastanowienie. Jeżeli pytania cię urażą lub będą dotyczyły kwestii, na które nie chcesz odpowiadać, możesz grzecznie odmówić. Rozmowa powinna być partnerska – w końcu ty też coś oferujesz potencjalnemu pracodawcy: jest to twój czas i zaangażowanie.

WySTARtuj odpowiednio

Przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej warto skorzystać z metody STAR. Jej znajomość z pewnością ułatwi dyskusję z pracodawcą. Skrót rozwija się następująco:
S jak Situation (Sytuacja)
T jak Task (Zadanie)
A jak Action (Akcja)
R jak Result (Rozwiązanie)
Schemat podpowiada w jaki sposób konstruować wypowiedzi. Jeśli kandydat ma np. do opisania sytuacje konfliktową, w którą był zaangażowany, najpierw należy opisać zdarzenie, które wywołało konflikt, następnie opowiedzieć, jakie zadanie w tej grupie, czy też ogólnie pełnił (np. funkcja lidera projektu); dalej jakie działania podjął oraz na koniec – jaki był ich rezultat. Oczywiście najlepiej opowiadać o takich wydarzeniach, które mają swój początek i koniec oraz prowadzą do konkretnych wniosków, a przede wszystkim przedstawiają nas w dobrym świetle jako zaangażowanych i aktywnych. Wypowiedź skonstruowana w ten sposób pokaże rekrutującemu pełny obraz sytuacji, roli kandydata i jego predyspozycji.

Uśmiech przede wszystkim

Postaw na swobodę i naturalność. Postaraj się opanować stres, odpowiadać spokojnie i konkretnie – na pewno pomoże w tym dobre przygotowanie, zgodnie z naszymi wskazówkami z tego tekstu. Należy pamiętać, że uśmiech i dobre samopoczucie mają nieocenioną moc sprawczą. Nie warto denerwować się na zapas, bo osoby, które będą przeprowadzać rozmowę, na pewno postarają się o przyjazną atmosferę. Sposób przeprowadzenia rozmowy też kształtuje wizerunek firmy wśród kandydatów.

Zobacz również: Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype'a. Jak sobie z tym poradzić?
źródło zdjęcia: skyerecruitment.blogspot.com

No comments :

Post a Comment

UA-44028279-1