2013/10/15

​Gdzie szukać ofert pracy, praktyk i staży zagranicznych?

Gdzie szukać ofert pracy, praktyk i staży zagranicznych? - image

Gdzie szukać ofert praktyk i staży zagranicznych?

Od samego pomysłu wyjazdu na staż albo praktyki zagraniczne do jego zrealizowania czeka nas długa droga. Pierwszym krokiem jest znalezienie wymarzonej oferty, a najlepiej kilku – żeby mieć kilka możliwości. Dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać.

Gdzie najczęściej pojawiają się oferty:

Oferty uczelniane

Na początek warto zorientować się, co w tym zakresie oferuje nasza uczelnia. Niektóre uniwersytety i wydziały mają bazę firm, z którymi współpracują. Prowadzą też programy, które polegają właśnie na organizowaniu praktyk i staży dla studentów. Najczęściej jednak to student na własną rękę musi znaleźć pracodawcę, a uniwersytet jedynie częściowo pomaga w organizacji wyjazdu. Daje skierowanie, ewentualnie przygotowuje umowę, a czasem przyznaje ewentualne stypendium. Warto zatem w poszukiwaniach zajrzeć do akademickich biur karier i współpracy z zagranicą, wydziałowych koordynatorów praktyk, a może nawet do dziekanatu.

Od drzwi do drzwi

Zwolennicy analogowego poszukiwania ofert mogą odwiedzić również siedziby firm, w których chcieliby odbyć staż. Niektóre firmy zamieszczają informacje o organizowanych przez nie stażach i praktykach gdzieś na terenie swoich biur lub zakładów. Mając na myśli staże zagraniczne, bierzemy pod uwagę oczywiście przede wszystkim polskie oddziały firm międzynarodowych (zobacz także Staże trudne do zdobycia). Sporo ogłoszeń można znaleźć też w urzędach pracy. Urząd pracy może niektórych przerażać, ale nie można go lekceważyć, ponieważ można tam skorzystać z usług doradcy, który oprócz przedstawienia konkretnych ofert będzie mógł udzielić dodatkowych wyjaśnień i wskazówek. Trzeba jednak przy takich poszukiwaniach zdawać sobie sprawę, że to bardzo czasochłonny sposób.

W sieci możliwości

Rozsądek podpowiada, żeby w dzisiejszych czasach poszukiwać ofert praktyk i staży w internecie. Oferty pojawiają się na stronach poszczególnych firm czy instytucji w różnych krajach na całym świecie. Poszukiwanie ofert bezpośrednio na stronach konkretnych firm to raczej opcja dla tych, którzy mają ściśle sprecyzowane wymagania dotyczące miejsca zdobywania praktyki zawodowej. Podobnie jednak, jak w przypadku poszukiwań „analogowych”, trzeba i tu dać sobie na to sporo czasu. Dla tych, którzy chcą przeglądać różne oferty i z nich wybrać najlepszą dla siebie, najkorzystniejszym rozwiązaniem są internetowe serwisy praktyk i staży zagranicznych.

Portale, na których można znaleźć oferty praktyk i staży zagranicznych:

Czy trzeba wybierać?

Decyzji o wyjeździe na zagraniczną praktykę lub staż na pewno nie powinno się podejmować w ciągu jednego popołudnia. By mieć pewność, że dobrze wybrałeś firmę i kraj, w których zamierzasz zdobyć doświadczenie zawodowe warto przejrzeć wiele ofert. Może jest szansa by wyjechać na staż znaleziony w internecie w ramach programu realizowanego przez uczelnię? Wtedy oprócz wynagrodzenia od pracodawcy często można dostać też stypendium. Możliwości jest wiele i warto dokładnie przeanalizować wszystkie.
źródło: gigaompaidcontent.files.wordpress.com

No comments :

Post a Comment

UA-44028279-1